VISEGRAD FUND

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Az Ipoly vidékén -a terület földrajzi, vízrajzi adottságai miatt- a két legnagyobb veszélyforrás és mentési feladat az árvíz pusztítása elleni védekezés, valamint a folyót körülölelő hegyvidéki környezetben szerencsétlenül járt emberek, kirándulók felkutatása és mentése. A feladatok jellegéből adódóan, ebben a munkában kiemelt szerep jut az önkéntes tűzoltó- és mentőegyesületeknek mind Szlovákiában, mind pedig Magyarországon. Mivel a veszély közös, ezért a megoldásnak is közösnek, határon átnyúlónak, átfogónak kell lennie. Annak érdekében, hogy ezeket a feladatokat összehangoltan, egymást segítve tudjuk végrehajtani, egy másfél éves, széleskörű felkészülési, képzési programot szervezünk magyarországi partnerünkkel együtt. Ezt a munkát a Nemzetközi Visegrádi Alap is jelentős összeggel támogatja.

Pre oblasť Poiplia sú geografická a hydrologická poloha najväčšími zdrojmi nebezpečenstva. Záchranárske práce je preto potrebné rozdeliť na dva dôležité faktory. Prvým je účinná ochrana proti zničujúcim povodniam a druhým je vyhľadávanie a záchrana uviaznutých, stratených a ranených osôb z pohorí obkolesujúcich rieku. Z charakteru úloh vyplýva dôležitosť dobrovoľných hasičských a záchranných zborov na Slovensku, ako aj v Maďarsku. Nakoľko toto ohrozenie je spoločné, aj riešenia musia byť jednotné, presahujúce hranice. V záujme toho, aby sme pri plnení týchto úloh vedeli spolupracovať a vzájomne si pomáhať, s maďarským partnerom organizujeme jeden a pol ročný širokospektrálny vzdelávací program. Našu prácu podporí so značným finančným príspevkom aj Medzinárodný vyšehradský fond.

In the Ipoly region - due to the geographical and hydrographic features of the area - the two biggest sources of danger and rescue tasks are the protection against flood destruction and the search and rescue of people and hikers who have been unfortunate in the mountainous environment surrounding the river. Due to the nature of the tasks, voluntary fire and rescue associations in both Slovakia and Hungary have a key role to play in this work. Since the danger is common, the solution must also be common, cross-border, comprehensive. In order to be able to carry out these tasks in a coordinated way, with the help of each other, we organize a one-and-a-half-year, wide-ranging preparation and training program together with our Hungarian partner. This work is also significantly supported by the International Visegrad Fund.

Project ID: #/22110294

Title: Establishment of Slovakian-Hungarian joint special rescue service in the valley of river Ipoly

Total approved support by Visegrad Fund: € 39,544.00

Applicant: Ipoly Valley Special Rescue, Voluntary Fire-Fighter, Environment and Nature Protection Association (Ipoly-völgyi Különleges Mentő, Önkéntes Tűzoltó, Környezet- és Természetvédelmi Egyesület)